Žena, ktorá si po tridsiatich rokoch spomenie, že populárny, významný alebo dokonca slávny muž ju v mladosti chytil za koleno, je schopná vyvolať jeho spoločenskú popravu. Nedávno som si prečítala článok, z ktorého sa dozvedám, že Plácido Domingo vo svojich osemdesiatich rokoch čelí obvineniam z nevhodného sexuálneho správania sa k ženám. Dnes poznáme celý rad populárnych, mocných a slávnych mužov, ktorí riešia podobný problém. „MeToo“?

Viete čomu nerozumiem? Prečo po tridsiatich rokoch? Prečo prichádza takéto vážne obvinenie v čase, keď sú z mocných a slávnych mužov starci bez potencie a schopnosti sa brániť?

Pokiaľ vychádzam z toho, že každý si dovolí len to, čo mu je dovolené, musím si položiť niekoľko otázok. Napríklad, akým spôsobom dali tieto dotknuté a ublížené dámy najavo, že sa im nepáči dotyk alebo návrh od slávneho muža? Boli v tej situácií skutočne také bezbranné?

Sme ženy. Vieme, že muži milujú očami a my ženy ušami. Práve pre toto poznanie sa snažíme byť pekné a muži, ktorí nás chcú zaujať (možno aj získať) sa snažia rozprávať príťažlivo, zaujímavo a hlavne podmanivo.

Ak mi príjemný muž povie, že dobre vyzerám, tak sa jednoducho poteším. Pozve ma na kávu? Idem, ak mi to je príjemné. Poviem nie, pokiaľ to nechcem. Pokiaľ ma niekto nesympatický chytí za ramená a je mi to nepríjemné, dám mu to najavo. Ak nerozumie pritvrdím. Buchne ma po zadku, vrazím mu! Je to vždy o mne. O mojom rozhodnutí.

Ženy, ktoré sa sťažujú na nevhodné správanie Plácida Dominga na hotelovej izbe vedeli, že idú s ním na hotelovú izbu. Otázka, v čom bolo jeho správanie nevhodné? Nesplnil ich očakávania, nedostali rolu po ktorej túžili alebo skutočne prekročil hranicu príjemného a dovoleného dotyku? Prečo s ním išli na hotelovú izbu?

Ženy, ktoré príjmu pozvanie do celkom intímneho prostredia, znášajú dotyky režisérov, riaditeľov, politikov len preto alebo aj preto, aby získali nejakú výhodu, by nemali byť brané vážne pokiaľ o týchto skutočnostiach začnú rozprávať po desiatkach rokov. Navyše, ak nejaký čas idú na vlne úspechu, zúčastňujú sa osobnej korupcie. Nemôžu byť vnímané ako obete, pokiaľ prijali „nevhodné sexuálne správanie“ hlavne za týmto účelom! Toto považujem za rovnako zvrhlé ako poskytovanie intímnosti pre osobný rast.

Svojim svedectvom o nevhodnom správaní chcú teraz dosiahnuť čo? Zbaviť sa tridsaťročnej traumy? Zjednať nápravu a potrestať vinníka? Povedať svetu, kto vlastne ten slávny a obdivovaný starec je? Alebo predĺžiť svoju vlastnú popularitu, odškodné, získať určitú výhodu o ktorej ani netušíme? Neviem.

Viem len to, že pokiaľ sa ženský svet uberie týmto smerom, začnú sa nás muži báť. Prestanú nás vnímať ako pekné bytosti, ktoré stoja zato, aby nás pozvali na kávu, rozprávali nám o svojich zážitkoch milo a príťažlivo. Nebudú nám skladať komplimenty, ani sa jemne dvoriť, pretože by sme ich mohli obviniť zo sexuálneho harašenia, zničiť ich kariéru a vyvolať spoločenské opovrhnutie. To predsa za to nestojí.

Zdieľaj to

Zdieľaj