Obrátil sa na mňa istý muž, ktorý mi položil otázku: „Prosím Vás, povedzte mi, čo som urobil také zlé, že mám ísť do väzenia?“
Takmer každý týždeň príde za mnou jeden vystrašený muž, ktorý drží v ruke trestné oznámenie. Zvyčajne ide o živnostníka  podnikajúceho  v oblasti stavebníctva. Hrozba väzenia, zákazu podnikania a povinnosti nahradiť škodu sa stávajú takým vážnym motívom pre návštevu advokáta, že sa títo muži niekedy dostavia aj v čase najväčšieho frmolu.Čo mi hrozí? Dá sa z toho dostať ? Prídem o živnosť ? Otázky, ktoré odznievajú obrazne povedané ešte v chodbe, sú vyrieknuté  skôr, ako si dotyčný vypije kávu. Strach, neistota, úzkosť, obavy a pocit viny privádzajú týchto ľudí ku mne len preto, aby počuli slová útechy a nádeje.Muž so zrobenými rukami položenými na stole, začne rozprávať. „V  roku 2012  a 2013 som nezaplatil odvody do Sociálnej poisťovne. Mal som uzatvorenú zmluvu s veľkým dodávateľom. Bol som jeho subdodávateľ a napriek tomu, že sme s chlapmi robili od rána do večera, robotu sme urobili dobre, nedostali sme zaplatené. V prvej chvíli som sa tešil, že som dostal „veľkú“ zákazku. Snažil som sa, ako to najlepšie išlo.  Nechcel som sklamať. Myslel som si, že ak sa osvedčím, dostanem ďalšiu prácu a budem mať robotu na celý rok. Spolu s chlapmi sme dreli ako blázni. Potom som vystavil faktúru a čakal platbu. Prvý mesiac po lehote splatnosti som si myslel, že veľký dodávateľ má toho veľa, možno zabudol, nemá čas zaplatiť, pochybila účtovníčka, ale časom, časom  peniaze prídu. Veril som, že peniaze prídu. Moji chlapi  museli dostať zaplatené!! Mali rodiny, deti a nemohol som ich nechať bez peňazí. Akoby som sa im pozrel do oči ? Išli Vianoce, museli dostať svoje. Požičal som si a vyplatil všetko ako sa patrí. Vlastne nie. Všetko nie. Neodviedol som odvody. Časom aj požičané peniaze bolo treba vrátiť a peniaze z faktúry stále neprichádzali. Bolo to ťažké. Ja sám mám rodinu a deti. Aj moji čakali, že budú zaplatené šeky, že budú v chladničke potraviny, budeme mať zaplatenú elektrinu, plyn, telefóny, cestovné … Všetky tieto platby boli veľmi agresívne. Nezaplatíš a si bez elektriny, bez plynu, necestuješ alebo neješ.

Tie odvody, viete,  boli také tiché. Ich nezaplatením sa nič nezmenilo. Zdalo sa, ako keby to ani nikomu nevadilo, aspoň v tých prvých obdobiach. Pri tom, ako som musel rozmýšľať o každom cente, o tom  kedy a čo zaplatím, som sa jednoducho rozhodol, že odvody budú doplatené neskôr.  Časom sa však tie, na prvý pohľad tiché platby, ukázali ako agresívny kat štátnej moci. Kat, ktorý stína hlavy a zásadným spôsobom dokáže zmeniť život. Vzhľadom k tomu, že môj veľký dodávateľ nezaplatil ani po roku a ani po dvoch rokoch, požiadal som právnika, aby mi pomohol dostať svoje peniaze. Advokát podal návrh, zaplatil som súdny poplatok aj právnika a bol súd. Skončil sa dobre. Dnes  mám na papieri rozhodnutie, že dodávateľ musí zaplatiť. Papier, za ktorý som zaplatil niekoľko stoviek Eur leží doma v zásuvke a v podstate nikoho nezaujíma. Peniaze nemám. Firma, ktorá mi dlží medzitým skrachovala a dnes už všetci vieme, že peniaze nikdy neuvidíme. Majiteľ si založil novú eseročku a ďalej zodretým robotníkom, ktorí sa tešia, že majú prácu, neplatí. Žije si spokojne a určite nemá starosti ako ja.

Viete, poviem Vám, bolo to asi pred dvomi týždňami, keď som náhodou išiel okolo jeho domu. Práve mu inštalovali na dvore veľký bazén s prekrytím. Pekný, luxusný bazén za peniaze takých chudákov ako som ja. Úbožiakov, ktorí držia v ruke trestné oznámenie len preto, že títo „veľkí“ sa chcú kúpať vo vlastnom vyhriatom bazéne s protiprúdom.

Drel som, riadne odrobil čo som mal, zaplatil poplatky a peniaze nikde. Teraz ma naháňajú policajti a chcú ma zavrieť, lebo som nezaplatiť odvody.  Povedzte mi pani doktorka, čo som urobil také zlé, že mám isť do väzenia?“

Pozrela som sa na toho zúboženého muža s vráskavou a zostarnutou  tvárou. Jeho oči boli smutné, zvláštne nahnevané a hlavne upreté na moje ústa. Upierali sa ku mne ako keby som mala moc zrušiť to, čo bolo napísané na desivom papieri od polície. Lenže ja tú moc nemám. Aspoň nie v tejto chvíli. A v tej konkrétnej chvíli som ani nevedela, ako mu mám odpovedať na otázku čo urobil zlé.

Páni poslanci!

Možno Vy, dokážete vysvetliť, čo urobil tento muž zlé. Možno Vy viete, prečo má ísť do väzenia. Ja nie, ja to neviem. Preto Vás prosím o radu. Radu, ako mám odpovedať zrobenému mužovi, ktorý si nedokázal vymôcť svoje odrobené peniaze. Čo mám povedať mužovi, ktorý dlží  štátu na odvodoch len preto, lebo bol ku svojim zamestnancom slušný?  Čo mám povedať jeho žene?

Poznáte odpoveď ? Prosím napíšte mi! Už teraz Vám ďakujem za láskavosť.

Zdieľaj to

Zdieľaj